Pudelpointer – czy to rasa warta uwagi?

Pudelpointer to rasa psów powstała w wyniku skrzyżowania dwóch innych, już istniejących – pudli oraz pointerów. W efekcie wyżej wspomnianej krzyżówki powstała rasa o dualnej aczkolwiek idealnie się uzupełniającej naturze. Ich niezwykle rozwinięty instynkt łowiecki sprawia, że pudelpontery wykorzystywane są w głównej mierze w myślistwie. Są to psy obdarzone doskonałym węchem, czujne, odważne, chętne do pracy oraz szybkie. Taka kombinacja cech sprawia, że grono ich miłośników jest przeważnie związane z szeroko rozumianym światem myślistwa. Zdarzają się jednak fanatycy, którzy mimo braku łowieckiego zapału, decydują się na zakup pudelpointera. Osoby bowiem aktywne i zaineresowane pracą z psem, również odnajdą w tym ciekawym czworonogu, wiele wspaniałych cech, które podbiją ich serca. Ze względu na niszowość tej rasy w Polsce, polecamy zainteresowanie się ich charakterystyką.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Pudelpointer – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar – 55 – 68cm wysokości w kłębie
  • Waga – 25 – 30 kg
  • Sierść:
    • umaszczenie; odcienie brązu, czarne, beżowe, czasem z jasnymi odmianami takimi jak łaty i plamkami
    • szata; średniej długości, szorstka, tzw druciana, złożona z dwóch warstw – twardszego włosa w okrywie oraz miękkiego podszerstka
  • Długość życia – ok 14 lat

Pudelpointer – wzorzec rasy

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, pudelpointer należy do grupy VII czyli wyżłów oraz sekcji 1.1 czyli wyżłów kontynentalnych. Rasa ta podlega próbom pracy.

Pod względem cech fizycznych, pudelpointer przejawia więcej cech wyżła niż pudla. Jest to pies o budowie masywnej, dość ciężkiej. Sylwetka jest delikatnie wydłużona. Głowa pudelpointera jest szeroka, o kufie prostokątnego kształtu. Pokrywa ją nieco dłuższa sierść, zwłaszcza w okolicy kufy co tworzy efekt brody. Uszy osadzone są wysoko, zwisają swobodnie i pokrywa je dłuższa sierść. Ogon jest prosty, przeważnie w pozycji poziomej.

Pudelpointer – charakter

W przypadku tej mieszanki dwóch ras, widać u pudelpointera zarówno cechy charakterystyczne dla pudla jak i pointera. Głównym śladem genów pudla jest niezwykła inteligencja, chęć do pracy z człowiekiem, posłuszeństwo oraz zamiłowanie do zabawy np. W wodzie. Dzięki tym cechom, pudelpointer jest zdecydowanie lepiej przystosowanym do życia domowego psem, niż wiele innych ras typowo myśliwskich. Pointer angielski dał pudelpointerowi przede wszystkim cechy psa myśliwskiego, a więc mocny instynkt łowiecki, doskonały węch, duże pokłady siły oraz wytrwałości. Dzięki nim, jest to pies idealny do polowań, zawsze chętny do pogoni i wiernych poszukiwań przy boku swojego pana. Domatorskie, czułe, towarzystkie usposobienie pudla równoważy skupione na pracy, nieco indywidualistyczne podejście do świata pointera. Krzyżówka tych ras dała szansę na uzyskanie psa, który odnajdzie się zarówno w pracy jak i zaciszu domowym. Obydwie rasy wniosły odwagę, zrównoważenie oraz umiejętność skupienia na stawianych przed psem wyzwaniach. W stosunku do obcych, pudelpointer może być nieufny, ale nie powinien okazywać lęku. Do cech, które można uznać za problematyczne, należy potrzeba spędzania czasu z opiekunem i dużej stymulacji z jego strony. Pozbawiony uwagi, pozostawiony samemu sobie pudelpointer może odczuwać duży stres i frustrację, które wyładowywać będzie szczekając bądź niszcząc przedmioty domowe. Intensywny instynkt łowiecki stanowi wielką zaletę podczas polowań, ale i problem w życiu codziennym. Psy tej rasy są niezwykle wyczulone na zapachy, czując zwierzynę w okolicy mogą wyruszyć w naglą, niekontrolowaną przez właściciela pogoń. Dlatego tez kluczowe jest aby od najmłodszych lat przeprowadzać szkolenia uczące psy komend przywoływania i odpuszczania pogoni.

Pudelpointer – długość życia

Pudelpointery dożywają średnio wieku pomiędzy 12 a 14 rokiem życia. Właściciele psów muszą pamiętać, że utrzymywane w odpowiednio dobranych do ich potrzeb warunkach czworonogi, będą się cieszyć zdrowiem dłużej. Kupno psa z pewnej, sprawodznej hodowli, pamiętanie o odrobaczaniu i szczepieniach pupila, kontrolne wizyty weterynaryjne, odpowiednio duża, dostosowana do zapotrzebowania rasowego dawka ruchu oraz mądrze zbilansowana dieta to aspekty, na które należy zwrócić uwagę chcąc przeżyć z ukochanym pupilem jak najwięcej szczęśliwych lat.

Pudelpointer – zdrowie

Pudelpoinery otrzymały od swych przodków geny wytrzymałości i odporności. Ich zdrowie nie stwarza wielu problemów. Najczęściej występującymi u tej rasy schorzeniami jest dysplazja stawów oraz padaczka.

Pudelpointer – pielęgnacja

Gęsta sierść pointerpudla wymaga regularnego szczotkowania przynajmniej raz w tygodniu. Pazury powinny być skracane jeśli nie ścierają się wystarczająco.

Pudelpointer – żywienie

Pudelpointer nie posiada specyficznych wymogów żywieniowych. Może być on karmiony pełnoporcjową karmą suchą, karmą mokrą oraz przyrządzanymi przez właścicieli posiłkami. W przypadku tych ostatnich, zaleca się konsultację w lekarzem weterynarii na temat ewentualnego wprowadzenia dodatkowej suplementacji. Psy biorące udział w polowaniach powinny mieć odpowiednio dobraną dietę, która zaspokoi ich zapotrzebowanie energetyczne.

Pudelpointer – szkolenie i wychowanie

Pudelpointer to pies bardzo inteligentny, który z chęcią odda się nauce i pracy przy boku swojego pana. Szkolenie i wychowanie psów tej rasy nie przysparza większych problemów. Są one pojętne, zmotywowane i potrafią skupić się na danym ich zadaniu. Ukierunkowane szkolenie myśliwskie należy zacząć wcześnie aby w pełni wykorzystać potencjał tych doskonałych łowców. Osoby niezwiązane z myślistwem mogą zdecydować się na trening związany z psimi sportami jak agility lub nosework. Stawianie wyzwań zarówno fizycznych jak i psychicznych jest kluczowe dla zaspokojenia potrzeb pudelpointera. W szkoleniu tych psów, duży nacisk należy nałożyć na ich posłuszeństwo na komendy przywołujące aby uniknąć ryzyka ich ich ucieczki w kierunku kuszących zapachów.

Pudelpointer – szczeniaki i hodowla

Ze względu na bardzo małą popularność tej rasy w Polsce, nie występuje obecnie żadna zarejestrowana w FCI hodowla pudelpointerów. Celem zakupu psa tej rasy, należy kierować się za granicę. Największą popularnością cieszą się one w Niemczech.

Pudelpointer – cena

Cena za szczenię rasy pudelpointer jest zróżnicowana, zależna od statusu hodowli oraz osiągnięć psów z niej pochodzących. Średnia cena to okolica 4 tysięcy złotych lub większa.

Pudelpointer – historia rasy

Historia rasy jest dość krótka, liczy ok 140 lat. Pierwszy miot przyszedł na świat w 1881 roku, w Niemczech. Podczas krzyżówej pudli oraz pointerów, pudli było zaledwie 11 w stosunku do 80 pointerów.

Pudelpointer – dla kogo?

Pudelpointery to psy, które najpopularniejsze są w gronie myśliwskim. Myśliwi poszukujący psa o świetnych umiejętnościach zarówno łowieckich jak i silnym, czułym przywiązaniu do właściciela, powinni być bardzo zadowoleni z tego czworonoga. Ze względu na bardzo silną potrzebę aktywności ruchowej, poleca się je tylko i wyłącznie osobom bardzo aktywnym, które zainteresowane są pracą z psem. Częste, długie, samotne pobyty w domu szkodzą pudelpointerowi. Nie odnajdzie się on w domu, w którym właściciele są często nieobecni. W stosunku do dzieci bywa przeważnie obojętny, a inne zwierzęta może traktować z dystansem. Właściciele zainteresowani posiadaniem dodatkowego psa lub innego zwierzęcia w domu oraz pudelpointera, powinni je wcześniej zsocjalizować. Pudelpointer to pies posłuszny, ale wymagający intensywnego wyszkolenia. Najlepiej nada się dla właściciela posiadającego doświadczenie w wychowaniu czworonogów, którego cechować będzie konsekwencja i zainteresowanie trenowaniem psów.

Zalety:

  • bardzo inteligentny
  • chętny do pracy
  • wybitny pies myśliwski

Wady:

  • nie lubi zostawać sam w domu
  • bardzo wymagający pod kątem aktywności fizycznej
  • przez silny instynkt łowiecki może niekontrolowanie ruszać w pogonie
5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Porcelaine – najstarsza francuska rasa psów gończych
Terier tybetański – rzadka rasa, którą warto poznać!
Chihuahua – najmniejsza rasa świata
Marchew dla psa – czy jest trująca i czy psy mogą jeść marchew?
Surowe jajko dla psa czy gotowane? Czy pies może jeść jajka?
Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Czy istnieje JRT miniaturka? Prawdy i mity o Jack Russell Terrierach
Sznaucer średni – czy pasuje do Twojej rodziny?
Kastracja kota – kiedy (i czy w ogóle) to robić?
Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *